Po zakupie mieszkania jednym z pierwszych zadań jest jego adaptacja do naszych potrzeb. Taka aranżacja, niezależnie czy dotyczy mieszkań deweloperskich czy mieszkań z rynku wtórnego, to nic innego jak prace remontowe. Raczej nie zdarza się, żeby nowo nabyty lokal, który był wcześniej użytkowany, spełniał nasze oczekiwania, nie wspominając już o zupełnie nowym. Konieczność przeprowadzenia prac remontowych pojawia się również, gdy nie zmieniamy mieszkania, ale jego dotychczasowa aranżacja straciła świeżość a na meblach wyraźnie widać ślady użytkowania lub też zwyczajnie odczuwamy potrzebę zmian. Jeśli podjęliśmy decyzję o remoncie i zabezpieczyliśmy środki finansowe na ten cel, to od czego powinniśmy zacząć?
Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, że przed przystąpieniem do wielu prac, także aranżacyjnych, niezbędne jest uzyskanie stosownych pozwoleń, począwszy od zgody od zarządcy lub administratora nieruchomości, na zgłoszeniu remontu w Urzędzie lub pozwoleniu na budowie kończąc. Warto bowiem podkreślić, że do zadań administratorów, zarządców i zarządów nieruchomości, należy także kontrolowanie prac remontowych wykonywanych przez właścicieli mieszkań, zwłaszcza takich, które ingerują w części wspólne nieruchomości. Zarządca ma za zadanie analizować i oceniać najróżniejsze czynniki, które mogą wpływać na wartość i wizerunek nieruchomości. Co więcej musi dbać o bezpieczeństwo wszystkich lokatorów. Konsultacja planowanych prac remontowych z zarządcą nie tylko pomoże uniknąć wielu błędów i niedopatrzeń, ale również może uświadomić, jakie formalności są niezbędne do wykonania konkretnych prac. Należy bowiem pamiętać, że łamanie przepisów – samowolne przeprowadzanie niektórych prac remontowych, wymagających pozwolenia lub zgłoszenia odpowiednim organom – wiąże się z poważnymi konsekwencjami. W przypadku, gdy coś pójdzie niezgodnie z planem i z naszej winy pęknie rura, a my nie mamy wymaganych dokumentów i pozwoleń, nie tylko czekają nas problemy z sąsiadami, ale również z prawem. Co więcej niedopilnowanie kwestii formalnych, może skutkować nałożeniem kary grzywny, nakazu rozbiórki, a w skrajnych przypadkach nawet pozbawieniem wolności.
Choć nie każdy lokator jest zorientowany w przepisach prawa budowlanego, prawo go obowiązuje i w przypadku złamania przepisów może zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Warto więc uzgodnić planowane prace przed ich rozpoczęciem.
Już wkrótce wyszczególnimy, które prace wymagają stosownych dokumentów, a co można zmieniać lub odnawiać w mieszkaniu bez dodatkowych czynności.