ABC lokatoraZarządzanie i administracja

Stara kamienica – zalety

W polskich miastach obok nowoczesnych nieruchomości, wciąż jeszcze znaleźć można niejedną starą kamienicę. Wiele z nich pamięta nawet czasy wojny i mimo to zachowane są w całkiem dobrym stanie. Mieszkania w kamienicach są dość specyficzne i mają swój niepowtarzalny klimat. Jedni są w nim zakochani, inni uciekają jak najdalej. Czy faktycznie jest się czego bać?

wrocaw-187739_1280

Lokale w kamienicach są zwykle bardzo przestronne, wysokie i funkcjonalnie rozplanowane, a co więcej – dobrze oświetlone za sprawą dużych okien. Niestandardowa wysokość pomieszczeń  daje zdecydowanie więcej możliwości aranżowania pomieszczeń.  Przykładowo nie wadzą w zbudowaniu antresoli przeznaczonej na część sypialnianą – wręcz sprzyjają takim rozwiązaniom, a dzięki temu można jeszcze bardziej powiększyć przestrzeń użytkową. Duża wysokość to również duża kubatura pomieszczeń, czyli więcej powietrza i tlenu,  co  jest  ważne dla astmatyków, zwłaszcza w okresie pylenia i kwitnienia roślin, kiedy można rzadko otwierać okna. Choć w nowoczesnym budownictwie  coraz częściej się od tego odchodzi, w kamienicach kuchnie  i tzw. część gospodarcza mieszkań, są oddzielone od części dziennej, by zapachy nie przenikały do innych pomieszczeń. Długie korytarze i hole to idealne miejsce na szafy przesuwne – dodatkową przestrzeń do przechowywania różnych rzeczy. Grube mury z cegły, szczególnie docenić można w ciągu upalnych dni, gdy pozwalają korzystać z pojemności cieplnej grubych ścian.

Kolejna sprawa to kwestia jakości. Nie da się ukryć, że kamienice były budowane przede wszystkim na zlecenie bogatszej części społeczeństwa, a co za tym idzie – nie było tu miejsca na niedociągnięcia i pracę po najmniejszej linii oporu. Zresztą w ówczesnych latach nie brano nawet pod uwagę, że coś można zrobić byle jak. Kamienice były budowane z cegły, która ma wiele zalet i do dziś jest wyjątkowo pożądana. Takie ściany zapewniają dobrą izolację akustyczną i tłumią odgłosy dobiegające zza ścian. Poza tym (znów nawiązując do aranżacji) współcześnie surowa cegła często jest wykorzystywana jako element dekoracyjny wnętrz.

Kamienice są również dość dobrze usytuowane, gdyż znajdują się w centrum miast, w tzw.  reprezentacyjnych dzielnicach. Często właśnie ten aspekt stanowi jedną z ich największych zalet. Z powodzeniem mogą one pełnić funkcję mieszkalną, ale również służyć za kancelarię prawną czy notarialną, biuro architektoniczne czy agencję marketingową.

Zalet mieszkania w starych, urokliwych kamienicach jest wiele i można by długo je wymieniać. Takie lokale są niepowtarzalne, mają też swoją historię, która dodatkowo przyciąga chętnych. Są jedyne w swoim rodzaju i dlatego też zapewne wciąż cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.  Pewne jest też,  że nowe budownictwo nie daje takich możliwości.

Wprawdzie mają też i wady, ale o nich wspomnimy następnym razem.

Leave a Reply