ABC lokatoraZarządzanie i administracja

Stara kamienica – wady

Nowoczesny, wcale nie musi oznaczać – lepszy. Coraz częściej utwierdzamy się w przekonaniu, że dawna jakość, zastosowane materiały a także dawny styl i rozwiązania, nie mają dziś sobie równych. Może dlatego stare, urokliwe kamienice cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Z drugiej jednak strony, ten typ budownictwa ma sporo wad, które dla wielu osób są nie do zaakceptowania. O czym dokładnie mowa?

kamienica-1101133_1280

Oprócz całej listy zalet mieszkań w starych kamienicach, o których wspominaliśmy w poprzednim artykule, jednym z największych minusów kamienic jest brak centralnego ogrzewania i centralnej ciepłej wody. Dziś większości z nas trudno sobie wyobrazić życie bez bieżącej ciepłej wody czy kaloryferów. Wprawdzie można przeprowadzić gruntowny remont instalacji czy doposażyć budynek w stosowne urządzenia, ale jednak są to spore koszty, często nie do udźwignięcia przez właścicieli czy wspólnoty. A nawet jeśli takie udogodnienie zostało zainstalowane, trzeba mieć na uwadze, że wnętrza starych kamienic trudnej jest ogrzać. Duże powierzchnie okienne, grube mury, sprawiają, że dominuje tu chłód przez cały rok. O ile latem jest to plus, o tyle zimą – prawdziwe utrapienie. Duży metraż, przestronne wnętrza, wysokie pomieszczenia powodują, że ciepłe powietrze kumuluje się u góry a niższe części pomieszczenia ogrzewają się z opóźnieniem. W przypadku korzystania z pieców kaflowych, ogrzewanie jest wymagające, czasochłonne i pracochłonne, bo codziennie trzeba przynieść materiały opałowe, rozpalić ogień i go przypilnować. Pamiętajmy również, że może to stwarzać niebezpieczeństwo.  Zwłaszcza, gdy w domu mieszkają małe dzieci.  Piecyki gazowe czy piece dwufunkcyjne lub inne kotły grzewcze, są mniej pracochłonne i czasochłonne, ale też i  ogrzewanie pomieszczeń tymi metodami jest znacznie bardziej kosztowne. Poza tym z bezpieczeństwem tych urządzeń  różnie bywa z uwagi na często ich zły stan techniczny.

Stare budownictwo, o ile nie jest odpowiednio zadbane przez zarządcę lub administratora, może wymagać wielu remontów i konserwacji. Te z kolei na ogół wiążą się z dużymi nakładami finansowymi ale i utrudnieniami natury formalno-prawnej. Większość z tych kamienic to zabytki, które rządzą się swoimi prawami, a nad którymi nadzór sprawuje Konserwator Zabytków. Należy pamiętać, że nie każdy remont czy naprawa uzyska akceptację Konserwatora, nie wszystkie (nawet nieużywane) piece kaflowe mogą zostać zlikwidowane czy inaczej zagospodarowane. Mieszkańcom starych kamienic  doskwierają problemy związane z wilgocią, gdy na suficie czy ścianach pojawia się grzyb. Często nawet na pierwszy rzut oka odnowione mieszkanie, może w krótkim czasie ujawnić swoje prawdziwe oblicze.

Kamienice najczęściej usytuowane są w centrum miast, co jest w wielu przypadkach zaletą, jednak problem stanowią miejsca parkingowe. Dziś samochodów jest coraz więcej a parkingów coraz mniej. W wielu skrzętnie zagospodarowanych już dzielnicach, nie ma szans na wyznaczenie parkingu dla mieszkańców. Lokalizacja kamienic w centrum, to również sąsiedztwo restauracji, klubów, pubów, sklepów, a więc duże utrudnienia związane z imisjami takimi jak hałas i zapachy, które są charakterystyczne dla obszarów centrum miast gdzie tętni rytm młodzieżowego życia towarzyskiego. I jeszcze jeden spory minus – w starym budownictwie nie ma wind. Zwłaszcza dla osób starszych lub niepełnosprawnych, może to stanowić znaczące utrudnienie.

Nie ma ideałów. Kamienice są jedyne w swoim rodzaju, ale nie każdemu muszą odpowiadać. Na szczęście dziś rynek nieruchomości oferuje dużą różnorodność rozwiązań i zapewne każdy znajdzie coś dla siebie.

Pozdrawiamy, Amireo.pl

Leave a Reply