ABC lokatoraZarządzanie i administracja

Czynniki wpływające na cenę nieruchomości cz.2

Każda nieruchomość ma swoją cenę, a ta z kolei często ma decydujące znaczenie dla nabywców. Wartość danego lokalu nie jest kwestią przypadku. Wycena odbywa się przy uwzględnieniu wielu czynników. O najważniejszych wspomnieliśmy już w poprzednim artykule, dziś natomiast przybliżymy inne zależności, które nie zawsze są tak oczywiste.

boston-253743_1280

Wyposażenie nieruchomości

O ile mówimy o nowej, nieużytkowanej wcześniej nieruchomości, szczególną uwagę należy zwrócić na dostęp do tzw. mediów – woda, kanalizacja, prąd, gaz, ogrzewanie, śmieci, telefon, internet, telewizja, itp. Oczywistym jest, że jeśli brakuje któregoś z ww., przyszły właściciel, musi liczyć się z dodatkowymi wydatkami. Warto przyjrzeć się bliżej tym przedmiotom i zweryfikować ich stan oraz wartość obiektywną (czyli za ile możemy to sprzedać) oraz subiektywną (czyli ile to jest dla nas warte), bo może się zdarzyć, że nieruchomość jest  tylko częściowo wyposażona. Ważna jest  także możliwość korzystania z windy.

Stan nieruchomości

Duże znaczenie ma stan techniczny samej nieruchomości. Zalany sufit, pęknięcia na ścianach, nieszczelne okna, wypaczone drzwi, stara instalacja, na pewno nie wpływają korzystnie na wartość lokalu. Poza tym brany jest pod uwagę stan techniczny całego budynku, data budowy, typ budowli, rodzaj zastosowanych materiałów, a także standard wykończenia zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.  Aspektem, który nie jest może najważniejszy wartościowo, ale odgrywa ogromną role w subiektywnej ocenie nieruchomości jest stan klatki schodowej, wejście  do budynku oraz stan elewacji.

Stan prawny i przeznaczenie nieruchomości

Inny element, jaki jest brany pod uwagę, to stan prawny nieruchomości. Lokale posiadające akt własności są droższe. Przed powiedzeniem ostatecznego „tak”, sugerujemy sprawdzić, czy na nieruchomości nie ciążą żadne hipoteki, służebność, prawo dożywocia bądź inne prawa osobiste czy roszczenia osób trzeci. Na cenę nieruchomości wpływa także obecny i alternatywny sposób użytkowania nieruchomości.

Przed nabyciem lokalu, warto dowiedzieć się też, kto został powołany do zarządzania lub administrowania nieruchomością. Pamiętaj, że dobry zarządca lub administrator to gwarancja utrzymania przestrzeni wspólnej w należytym  stanie, a nawet podwyższania jej standardów.

Pozdrawiamy, Admireo.pl

Leave a Reply