ABC lokatoraZarządzanie i administracja

Kupić czy wynająć? Oto jest pytanie! Cz. 2

Poszukując mieszkania do kupienia należy mierzyć siły na zamiary! Kwestie finansowe mają tu wiele do powiedzenia. W poprzednim artykule skupiliśmy się na mieszkaniach wynajmowanych, które są dla wielu komfortową i opłacalną alternatywą, jednak większość z nas dąży do posiadania własnego „M”.

living-room-897616_1280

Dla sporej grupy ludzi jedynym logicznym wyborem jest zakup lokalu własnościowego. Na pewno daje to poczucie, że ma się coś swojego, własne lokum, którym można zarządzać i urządzać je po swojemu. Kupno własnego mieszkania, dla większości z nas, wiąże się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Raty takiego kredytu są główną pozycją budżetu domowego przez kolejne 20-30 lat. Z drugiej strony, wysokość rat z reguły jest porównywalna z opłatą za wynajem mieszkania. Czy w takim wypadku nie lepiej spłacać kredyt i finalnie mieć mieszkanie na własność, zamiast płacić za lokum, które ma się wyłącznie tu i teraz, w dodatku bez żadnych praw do niego? Wynajmując mieszkanie trzeba się liczyć z tym, że np. wzrośnie czynsz, że właściciel wypowie nam wynajem, że nie będzie możliwości wysłania dzieci do pobliskiej szkoły jeśli właściciel nie pozwoli nam się zameldować pod tym adresem (standardem jest brak zgody właściciela na meldunek najemcy). Kolejna kwestia, to trudności ze znalezieniem  odpowiedniego mieszkania do wynajmu przez rodziny z małymi dziećmi lub przez kobiety w ciąży – nie każdy jest bowiem równie skory do wynajmu mieszkań rodzinom, ze względu na zawiłości prawa lokatorskiego. Pamiętajmy też, że częste przeprowadzki i zmiany miejsca zamieszkania nie wpływają korzystnie na nasze pociechy. Dlatego też wielu rodziców woli kupić mieszkanie własnościowe, nawet kosztem wielu innych wyrzeczeń, by uniknąć różnych trudności dla dzieci w kwestii szkoły, opieki zdrowotnej, znajomych czy ogólnego rozwoju dzieci. Inwestowanie w nieruchomość, jest też pewnego rodzaju zabezpieczeniem finansowym dla dzieci w przyszłości.

Nieruchomości własnościowe to dobra inwestycja, jednakże nie każdy może sobie na nią pozwolić. Decydując się na kredyt hipoteczny, trzeba dobrze przemyśleć swoją decyzję i wybrać takie raty, które będzie się w stanie udźwignąć przez kolejne 20-30 lat.

Pozdrawiamy, Admireo.pl

Leave a Reply