ABC lokatoraZarządzanie i administracja

Kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym

W wielu polskich miastach można zobaczyć budujące się osiedla mieszkaniowe. Deweloperzy kuszą atrakcyjnymi ofertami i udogodnieniami, jakie czekają po zamieszkaniu na danym osiedlu i czasem trudno się im oprzeć. Mimo wszystko, dla większości kupujących najistotniejsza jest cena. Konkurencja jest duża a wybór szeroki,  na co więc jeszcze trzeba zwracać szczególną uwagę poszukując mieszkania w stanie deweloperskim?

black-forest-village-1538560_1280

Na pewno należy przyjrzeć się w jakim tempie idą prace budowlane, czy proces ten przebiega zgodnie z założeniami, czy nie ma opóźnień, a jeśli są, to czym zostały spowodowane. Warto przyjrzeć się bliżej deweloperowi, jakie doświadczenie ma deweloper, przejrzeć fora internetowe i sprawdzić czy wywiązuje się terminowo ze swoich zobowiązań. Istotna jest również lokalizacja inwestycji i dojazd do pracy, centrum miasta czy innych miejsc często odwiedzanych. Pamiętajmy również o okolicy, jak wygląda infrastruktura: drogi dojazdowe, sklepy, centra handlowe, urzędy, usługi, szkoły, przedszkola czy przychodnie lekarskie. Może się bowiem okazać, że piękny widok zza okna za kilka lat przesłoni nam biurowiec albo galeria handlowa. Niewątpliwie każdy z nas preferowałby bezpieczne i spokojne otoczenia, ale jednocześnie niezbyt oddalone od centrum miasta. Zwykle jest to trudne do pogodzenia, więc często trzeba iść na kompromis. Trudno bowiem wymagać, by wieczorem w centrum miasta zamykano wszystkie kluby czy restauracje. Jak wiadomo, szczególnie te pierwsze, do najspokojniejszych miejsc nie należą. Jednak chcąc nie chcąc, większość gruntów w centrum jest już zabudowana…

Innym detalem, na który nie zawsze zwraca się uwagę, jest strona, od której umieszczone zostały okna. Jeśli od strony północnej lub północno-zachodniej, zbyt wiele promieni słońca w ciągu dnia do wnętrza mieszkania nie dotrze.

Oprócz aspektów dostrzegalnych z zewnątrz, bardzo istotny jest metraż mieszkania, a także układ lokalu. Nie każdy projekt (np. z aneksem kuchennym) przypadnie do gustu wielodzietnej rodzinie, podobnie jak (np. 3 pokojowe mieszkanie) nie spełni oczekiwań młodego kawalera. Powstające dziś nieruchomości często są tak projektowane, by z łatwością dało się je zmienić i dopasować do indywidualnych potrzeb. Usunięcie ściany, wstawienie drzwi przesuwnych czy postawienie przegrody pionowej, to coraz częściej niewielki problem. Warto zatroszczyć się również o szczegóły dotyczące standardu wykończenia mieszkania. Zakup mieszkania od dewelopera to dopiero początek wydatków bo mieszkanie trzeba jeszcze wykończyć i urządzić.

Są to podstawowe kryteria, o których powinno się pamiętać wybierając ofertę.

Już wkrótce dowiecie się, jak trafnie wybrać dewelopera, by na tym nie stracić, a jedynie zyskać.

Pozdrawiamy, Admireo.pl

Leave a Reply