ABC lokatoraZarządzanie i administracja

Czynniki wpływające na cenę nieruchomości cz.1

Ceny mieszkań i innych nieruchomości bardzo się różnią między sobą. Zdarza się nawet, że lokale na pierwszy rzut oka niemal identyczne, zostały wycenione zupełnie inaczej. Wydawać by się mogło, że to zwykłe „widzi mi się” dewelopera, tymczasem jest wiele czynników, które mają realny wpływ na wartość mieszkań. Dziś przedstawimy najważniejsze z nich.

apartameto

Lokalizacja nieruchomości

Ten aspekt nie wymaga szczególnej argumentacji, ponieważ dla każdego z nas okolica lokalu jest bardzo ważna. Sprawdza się to zarówno w przypadku mieszkania, jak i nieruchomości komercyjnej. Ceny zmieniają się nie tylko w zależności od miasta, ale także od jego części. Lokale w centrum, podobnie jak w większych miastach, zazwyczaj są droższe niż na peryferiach. Nie bez znaczenia jest również usytuowanie okien – na ulicę o dużym natężeniu ruchu czy raczej na podwórze. Idąc dalej tym tropem, trzeba wspomnieć o położeniu względem urzędów, instytucji publicznych, obiektów gastronomicznych, rekreacyjnych, sklepów, centrów handlowych, itp. Ważne są również budynki bezpośrednio sąsiadujące z daną nieruchomością, dzielnica, jej bezpieczeństwo czy połączenia komunikacyjne. Jeśli dojazd komunikacją miejską jest utrudniony i wymaga wielu przesiadek, na pewno cena będzie niższa. W stolicy jest jeszcze magiczne sąsiedztwo metra, które zmienia „wszystko”.

Powierzchnia i stan nieruchomości

Oczywistym jest, że metraż ma ogromny wpływ na cenę. Im więcej metrów kwadratowych liczy lokal, tym cena jest wyższa, chociaż wyjątkiem są tutaj kawalerki. Oprócz tego, istotny jest również rozkład mieszkania. Brane są tu pod uwagę: ilość pomieszczeń, czy kuchnia jest oddzielona czy stanowi aneks kuchenny, czy posiada okno czy jest ciemna, czy jest balkon lub taras i ile wynosi jego powierzchnia, czy są pomieszczenia przechodnie itp. Jeśli układ jest ogólnie mało praktyczny i ogranicza komfort korzystania z lokalu zgodnie z jego przeznaczeniem, może mocno obniżyć cenę. Ciekawym trendem jest dodawanie do płatnych metrów mieszkania, metrów tarasu gratis lub w niższej cenie lub dodawanie metrów komórki lokatorskiej gratis lub w niższej cenie. Ten sam mechanizm stosują deweloperzy w odniesieniu do miejsc postojowych w podziemnym garażu.

Choć powyższe uwarunkowania w dużym stopniu przekładają się na cenę lokalu, nie są to jedyne czynniki. Już niebawem przedstawimy Wam pozostałe aspekty, które brane są pod uwagę przy wycenie nieruchomości.

Pozdrawiamy, Admireo.pl

One thought on “Czynniki wpływające na cenę nieruchomości cz.1

Leave a Reply