Od dobrych kilkunastu lat przybywa w Polsce osiedli zamkniętych. Zwykle są bardzo zadbane, estetycznie zagospodarowane, a przy tym czyste i uporządkowane. To ich niewątpliwa zaleta, ale czy na pewno są tak doskonałym rozwiązaniem?
Nie ma ideałów. Zdaniem socjologów budowanie prywatnych osiedli, nie sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości i tworzeniu bliższych relacji z sąsiadami. Utrudnia to również komunikację pomiędzy poszczególnymi częściami miasta, ponieważ nie ma możliwości przejścia przez teren danego osiedla. Na zamkniętych osiedlach zazwyczaj są place zabaw, z których korzystają wyłącznie dzieci mieszkające na osiedlu. Najmłodsi nie mają przez to możliwości integrowania się z innymi rówieśnikami.
Z drugiej strony ogrodzenie, monitoring i całodobowa ochrona zwiększają poczucie bezpieczeństwa i komfortu wśród mieszkańców. Łatwiej jest zapanować nad tym, co dzieje się na wyznaczonym obszarze oraz wyeliminować ewentualne zagrożenie. Dzięki temu zminimalizowane jest ryzyko aktów wandalizmu i ponoszenie związanych z nimi szkód. Teren „prywatny” wiąże się ponadto z większą czystością, a wszystkie te czynniki przekładają się na wyższy standard mieszkania. To z kolei wiąże się nie tylko z wyższą ceną lokali, ale również z pogłębianiem podziałów w społeczeństwie. Ludzie zamieszkujący niestrzeżone osiedla, bywają postrzegani jako ubożsi czy gorsi, a lokatorzy osiedla zamkniętego czują się wyróżnieni i uprzywilejowani.
Istotnym elementem osiedli zamkniętych jest monitoring. Jeśli dotyczy on ogrodzenia czy części zewnętrznych to mały problem. Gorzej jak monitoring jest wszechobecny, a taki jest potrzebny jeśli chcemy mieć pełną kontrolę nad tym co dzieje się wewnątrz osiedla. To jednak temat na oddzielny artykuł.
Odgrodzenie osiedla powoduje izolację, która ma swoje wady i zalety. Ciężko jednoznacznie ocenić, czy to dobry wybór, ponieważ ocena zależy od indywidualnych oczekiwań. Na pewno łatwiej zarządza się terenem zamkniętym, ale lokatorzy są zwykle bardziej wymagający. Pytanie tylko czy mają świadomość, że za większe wymagania trzeba więcej płacić?
Pozdrawiamy, Admireo.pl