ABC lokatoraZarządzanie i administracja

Czy mogę zostawić rower na klatce schodowej?

Klatka schodowa stanowi część nieruchomości wspólnej, a co za tym idzie, każdy lokator ma równe prawo do korzystania z tej przestrzeni. Niestety często zdarza się, że mieszkańcy błędnie odczytują ten przepis i mniej lub bardziej świadomie nadużywają wspomnianego przywileju.

bike-967411_1280

Niejednokrotnie na klatkach schodowych pozostawiane są wózki dziecięce, rowery, kwiaty, kartony, a nawet nieużywane meble. Klatka schodowa ma inne przeznaczenie. Wynika to z przepisów – nie jest to jedynie wymysł wspólnot czy zarządców nieruchomości. Dodatkowe przedmioty na klatce schodowej utrudniają utrzymanie porządku osobom, będącym za to odpowiedzialnym oraz negatywnie wpływają na walory estetyczne. Ponadto mogą utrudniać ewakuację w sytuacjach zagrożenia lub dotarcie służbom ratunkowym do osoby potrzebującej pilnie pomocy. Należy podkreślić, że wspólnota nie ponosi odpowiedzialności za przedmioty trzymane na klatce schodowej, należące do lokatorów.

Informacje o takich dodatkowych przedmiotach na klatce najczęściej trafiają do administracji anonimowo lub stwierdza to administrator podczas wizyt w budynku. Wówczas przygotowuje stosowne pismo do właściciela, w którym prosi o zabranie przedmiotów z klatki schodowej, a także informuje, że w przeciwnym razie przedmioty zostaną usunięte. Niekiedy sami mieszkańcy dzwonią po funkcjonariuszy straży pożarnej, którzy mają prawo wystawić mandat wspólnocie ze względu na utrudnienia na drodze ewakuacyjnej. Koszty kary mogą zostać doliczone do opłat, jakie zobowiązany jest uiszczać właściciel danego lokalu – ten, do którego należą przedmioty.

Nikomu chyba nie zależy na uprzykrzaniu życia innym, ale pewnych zasad trzeba przestrzegać. Jest to bardzo istotne zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak również  estetycznych.

Pozdrawiamy, Admireo.pl

Leave a Reply