ABC lokatoraZarządzanie i administracja

Jak ustrzec się przed zaczadzeniem? Cz. 1

Jesienią i zimą temperatury na zewnątrz zmuszają nas do zakładania znacznie cieplejszych ubrań. Ponadto rzadziej i na krócej otwieramy okna, a także korzystamy z grzejników i pieców, dzięki którym jest w naszych domach znacznie cieplej. Niestety każdego roku słyszy się o ofiarach zaczadzenia.

ventilation-1743280_1280

Czad, czyli tlenek węgla, jest bardzo trudnym do wykrycia gazem. Nie posiada bowiem koloru, zapachu ani smaku, dlatego zasłużył sobie na niechlubny przydomek „cichy zabójca”. W większości przypadków zaczadzeń winę ponoszą ludzie. Najczęściej jest to efekt niewłaściwego korzystania z urządzeń lub instalacji. Wiele osób zastawia lub zakleja kratki wentylacyjne w mieszkaniach, a to właśnie one służą do zapewnienia wymiany powietrza w pomieszczeniu i stanowią ważny element zapobiegający zaczadzeniu. Tlenek węgla bardzo sprawnie rozprzestrzenia się w zamkniętych pomieszczeniach, dlatego niezbędna jest właściwa cyrkulacja powietrza.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku kominów. Te elementy instalacji mają więcej zadań niż tylko odprowadzanie dymu poza budynek. Wewnątrz komina znajdują się bowiem kanały: spalinowy, dymowy oraz wentylacyjny. Kanał spalinowy służy do odprowadzania spalin z kotłowni lub pieca. Kanał dymowy do odprowadzania dymu z kominków, a kanał wentylacyjny do odprowadzania zużytego powietrza z mieszkań. W nowoczesnych budynkach kiedy nie występuje kotłownia ani nie ma kominków występuje jedynie wentylacja. Niestety wciąż wiele osób nieświadomych znaczenia wentylacji decyduje się na jej zatykanie lub instalację w niej urządzeń utrudniających lub uniemożliwiających sprane funkcjonowanie wentylacji. Dzieje się tak kiedy nie konsultują się z zarządcą nieruchomości przed przed przeprowadzeniem takiej zmiany. Nieodpowiednia instalacja może skutkować wydobywaniem się trujących dla człowieka substancji.

Niewłaściwie użytkując mieszkanie lub pozwalając sobie na zbytnią samowolę, można narazić zdrowie i życie zarówno swoje, jak i swoich najbliższych. Czad jest niemalże niewykrywalny bez specjalnych urządzeń, dlatego jego działanie jest szczególnie groźne.

Pozdrawiamy, Admireo.pl


Leave a Reply