ABC lokatoraSystem AdmireoZarządzanie i administracja

Jak ustrzec się przed zaczadzeniem? Cz. 2

Zawsze powtarzamy, że administrowanie nieruchomościami to naprawdę duża odpowiedzialność i nie każdy powinien się tym zajmować. Bez rzetelnej wiedzy na temat zarządzania i znajomości zagadnień prawnych, nie sposób prawidłowo i bezpiecznie wykonywać tę pracę. W końcu chodzi tu o bezpieczeństwo i dobro mieszkańców. Istnieje dziś wiele systemów do zarządzania nieruchomościami, które stanowią spore ułatwienie, ale o tym innym razem.

wall-768765_960_720

Jako iż trwa sezon grzewczy, kontynuujemy temat zaczadzeń, które każdego roku stanowią plagę w naszym kraju. Ofiar jest naprawdę sporo, a przecież da się tego uniknąć! W nawiązaniu do poprzedniego artykułu, najczęściej to ludzie sami sobie stwarzają doskonałe warunki do zatrucia tlenkiem węgla. Część z nich już omówiliśmy, ale chcemy wspomnieć jeszcze o kilku aspektach. Mamy nadzieję, że poprawią one Waszą czujność.

Ze względu na to, że czad jest tak trudny do wykrycia, zupełnie niepostrzeżenie dochodzi do niedotlenienia organizmu. Pierwszymi objawami, jakie powinny dać do myślenia, są bóle głowy, osłabienie, mdłości, bóle kończyn oraz ślinotok. Wraz z upływem czasu na skórze pojawiają się ciemnoczerwone plamy i osłabia się orientacja oraz zdolność do oceny zagrożenia. Z tego względu większość osób nie próbuje się wydostać z pomieszczenia, tylko kładzie się, gdyż czuje silne zmęczenie. Wtedy traci przytomność, dostaje drgawek i w konsekwencji umiera, bo organizm jest niedotleniony. Wart pamiętać, szczególnie o tych pierwszych objawach, ponieważ jest to znak ostrzegawczy. O ile w tym momencie nadejdzie pomoc, możliwe jest jeszcze odratowanie osoby i dzięki pomocy medycyny – cofnięcie zmian w organizmie. Jak zareagować, by udzielić pomocy osobie zatrutej tlenkiem węgla? Należy jak najszybciej wezwać pogotowie i otworzy wszystkie okna i drzwi, żeby spowodować przeciąg, który usunie z pomieszczenia tlenek węgla. Jeśli to okazało się niewystarczające, należy rozpocząć resustytację a w szczególności sztuczne oddychanie.

Inną, bardzo istotna kwestią, są regularne przeglądy kominowe. Za ich przeprowadzanie odpowiedzialni są zarządcy nieruchomości, a każdy właściciel ma obowiązek wpuścić osobę uprawnioną do mieszkania i pozwolić skontrolować stan instalacji. Profilaktyka ma kluczowe znaczenie przy zapobieganiu takim tragediom.

Pozdrawiamy, Admireo.pl

Leave a Reply